ANDIZ PEKMEZİ | TÜRKİYE'NİN ANDIZ PEKMEZİ SİTESİ

Andız Pekmezi Hakkında Bilgiler

  • ANDIZ PEKMEZİ KG KAÇ TL
  • Haziran 16, 2017 12:18
    ANDIZ PEKMEZİ FİYATI, ANDIZ PEKMEZİ KAÇ TL, ANDIZ PEKMEZİ FİATI, ANDIZ PEKMEZİ FİYATI...
 Tümünü Göster
Bu alana reklam verin

Etiket Bulutu

Anket

 AKTARLARDA SATILAN ANDIZ PEKMEZİ SİZCE DOĞAL MIDIR?
HAYIR
EVET
KARARSIZIM

Sonuçlar »

ANDIZ PEKMEZİNİN FAYDALARI/ANDIZ PEKMEZİ NASIL YAPILIR/ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR

 08 Ocak 2014 15:08          
 15532
Andız Pekmezi özellikle Toros Dağları eteklerinde doğu akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı dağlık ve yayla coğrafyasında yetişen bir tür akdeniz bitki örtüsü ağacı olan ANDIZ ağacının kozalağından elde edilen bir tür pekmezdir. Andız pekmezi % 100 el değmemiş ve natürel bir takım işlemlerden geçirilerek elde edilebilen bir doğal pekmez türüdür. Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır. Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır. Andız kozalağı nasıl yenir: Andız kozalağı sade olarak da yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak da yenilebilir. Andız pekmezi nasıl kullanılır: Andız pekmezinin kullanımı aslında yenilmek suretiyle tüketilmesi haricinde başka bir kullanım şekli bulunmayan bir pekmezdir. Andız pekmezi, şifalı bitkilerin çok yönlü etkilerine örnek gösterilebilecek bir bitkidir. Andız pekmezinin faydaları ve kullanımı: Öncelikle andız pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna yanıtlar vererek andız pekmezi faydaları ve yararları hakkında bilgiler verelim Andız pekmezi şeker hastalığına, kıl kurduna, mide ve bağırsak sancılarına iyi gelmektedir. Kıl kurdu bitkisel tedavisi ve şeker hastalığına bitkisel çözüm amacıyla andız pekmezini sabahları susuz yarım çay bardağı, sulu bir çay bardağı andız pekmezi içilerek bu bitkisel çözüm kürü yerine getirilmelidir. Söz konusu rahatsızlıkların belirtileri iyice kayboluncaya kadar andız pekmezi bitkisel kürüne devam edilir. Bronşit, solunum yollarını açma, ağızdaki mikroplara karşı ve soğuk algınlığına karşı palıza yapılarak ılık ılık yenilir. Vücudun yumşamasını sağladığı gibi öksürük varsa derhal etki ederek öksürüğe çare olur. Yine pekmez veya palızası nişasta ve irmikle hamur yapılarak çıbanların üzerine sarılır. Yara ağzındaki eti ve pis kanları eritir. Yaradaki iltihabı içine çekerek iyileşmesini sağlar. Kuş palazı olan çocuklara yedirilerek hastalığın hafif geçmesi sağlanır. Günde bekletilen pekmez vücuda direnç vermektedir. Andız Çayı Nasıl Yapılır:
1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı andız unu koyup karıştırın ve için. ayrıca bal ile de karıştırıp tüketebilirsiniz.

http://www.sagligimiza.com/sifali-bitkiler/andiz-pekmezinin-faydalari-andiz-cayi-pekmezi-nasil-kullanilir-ve-yapilir.html

Andız Pekmezi Hakkında Diğer Bilgiler